Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Ağrılı İlişki (Disparoni)

Ağrılı cinsel ilişkinin birçok sebebi vardır. Bu sebepler şunlardır:

Kadın genital dış bölgesinin iltihabı, o bölgenin aşırı duyarlı olması, o bölgeye uygulanan sabun,ilaç veya kozmetik maddelere karşı gelişen alerjik duruma bağlı tahriş, yine o bölgedeki özellikle herpes (uçuk) virüsüne ait enfeksiyonlar.

Vaginal bölgeye ait enfeksiyonlar (mantar,bakteriyel, paraziter) , normal doğum sonrası dikiş yerlerinde meydana gelen düzensiz yara iyileşmesi, normalden daha sert kızlık zarı.

Menopoz ve emzirme döneminde östrojen azlığına bağlı vaginal kuruluk.

İdrar kesesi ve idrar yolu iltihabı, kronik kabızlık.

Rahimde ur (myom) veya yumurtalıkta kist olması, rahim ve yumurtalık bölgesinde iltihap, ayrıca endometriozis (rahim içi tabakanın karın içinde de bulunması) hastalığıdır.

Bu durumlara rastlanmadan psikolojik olarak da ağrılı ilişki görülebilir.

Ağrılı cinsel ilişkisi olan bayanlar mutlaka doktora başvurmalıdır. Çünkü doktor tarafından yapılan muayenede ağrılı ilişkiye sebep olabilecek iltihap, ur, kist, endometriozis (rahim içi tabakanın karın içinde de olması), östrojen azlığına bağlı vaginal kuruluk gibi tıbbi açıdan tedavisi gereken bir durum saptanabilir. Bu durumların tedavisi ile de ağrılı ilişki ortadan kalkar.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi sebebe yönelik yapılır. Sebep iltihap ise anti-mikrobik tedavi yapılır. Vulva (kadın dış bölgesi) tahrişine bağlı ise; bu tahrişi yapan maddelerden bayanın uzak durması tavsiye edilir. O bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmesi gerektiği anlatılır. Sıkı elbiselerden uzak durulması önerilir. Sebep ur (myom), kist veya endometriozise bağlı ise ona yönelik tedaviler yapılır. Ağrılı ilişkide eğer tıbbi açıdan patoloji bulamazsak uygun vakalarda bio-feedback tedavi uygularız. Bu tedavi ile bayanın vagen bölgesi kaslarını kontrollü bir şekilde kullanmasını sağlayıp problemi çözümleriz. Ağrılı ilişkinin diğer sebebi psikolojik de olabilir. Bu durumda ise eşlerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Böyle durumlarda eşleri cinsel sağlık konusunda uzman psikiyatriste yönlendiririz.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 18.5.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.