Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Çikolata Kisti Kısırlık Nedeni

Endometriozis, rahim içi tabakanın rahim dışı organ ve dokularda da bulunması ile karakterize yaygın bir kadın hastalığıdır. En sık yerleşim yeri, karın zarı ve yumurtalıklardır. Çeşitli derecelerde adet ve kasık ağrısı, ağrılı ilişki veya kısırlık sorunu ile hastalar bize başvurabilir. Endometriozis sıklığının belirlenmesi zordur. Çünkü sinsi bir rahatsızlıktır. Tanı koyduracak belli bir tetkik ve radyolojik incelemesi yoktur. Tanı ancak laparoskopi dediğimiz kamera ile karın içinin gözlenmesi şeklinde olan ameliyat yöntemi ile konur. Şikayeti olmayan kadınlarda %2-22 oranında gözlendiği bildirilmiştir. Kısırlık problemi olan bayanlarda %20-50, kasık ağrısı olan bayanlarda %40-50 oranında görülmektedir. Günümüzde endometriozis hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir.

Endometriozis dokusu, karın zarı, idrar kesesi, barsak, akciğer zarı gibi yerlerde görülebildiği gibi yumurtalıkta da olabilir. Çikolata kisti, rahim içi tabakanın yumurtalık dokusu içinde olması yani endometriozisin yumurtalıkta yer alması ile oluşur. Çikolata kisti içindeki sıvı, koyu kıvamlı kahverengi görünümdedir. Bu sıvıyı yumurtalıktaki endometriozis dokusu üretmektedir. Yumurtalıktaki çikolata kistleri tek veya çok odalı olabilir. Kistin çapı (3cm) büyüdükçe odacık sayısı artmaktadır. Çikolata kistini olan hastaların yumurtalıklarında, gebelik için gerekli yumurtanın gelişim yeteneği azalmıştır. Çünkü çikolata kisti yumurtalık içindeki yumurta gelişimi ile ilgili düzeni bozmaktadır. Çikolata kisti olan hastalarda, rahim ve yumurtalık çevresinde artan bazı maddeler de kısırlığa sebep olmaktadır. Sonuçta çikolata kistleri, kısırlık sebepleri arasında yer alır. Ayrıca çikolata kisti ile beraber olan endometriozis, tüplerde yapışıklık yaparak veya yumurtanın yumurtalıktan tüpe alımını olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa sebep olabilir. Sonuçta gebe kalma potansiyelinde azalma beklenen sonuçtur.

Çikolata kistinin tanısı transvajinal ultrason ile konulur. Ayrıca tanıda Manyetik Rezonans Görüntülemeden de faydalanılabilir.

Çikolata kistlerinin tedavisi cerrahidir. Cerrahi yöntem; kistin çıkarılması veya kistin boşaltılıp, duvarının yakılması şeklindedir. Cerrahi yöntem; laparoskopik (kapalı) veya laparatomik (açık) planlanabilir. Laparoskopik (kapalı) yöntem sonrası yapışıklık ihtimali, açık yönteme göre daha azdır. Çikolata kistinin cerrahi tedavisi sırasında yapılan incelemede tüplerde yapışıklıklar saptanırsa, bu yapışıklıklar da cerrahi olarak ortadan kaldırılır. Çikolata kistlerinin cerrahi olarak tedavi edilmesinden sonra gebe kalma oranları yükselmektedir. Gebelik, cerrahi sonrası en sık olasılıkla ilk 36 hafta içinde meydana gelmektedir.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 18.5.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.