POLİKİSTİK OVER (PCO)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
. GENİTAL ESTETİK
. ADET AĞRISI (DİSMENORE)
. ADET DÜZENSİZLİĞİ
. AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ (DİSPARONİ)
. BİOFEEDBACK TEDAVİ
. DIŞ GEBELİK (EKTOPİK GEBELİK)
. DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ
. DOĞUM KONTROL HALKASI (NUVARİNG)
. DOĞUM KONTROL HAPLARI (ORAL KONTRASEPTİFLER)
. TRANSDERMAL (CİLT ÜZERİNE) BANT
. DOĞUM KONTROL İĞNELERİ (ENJEKTABL KONTRASEPTİFLER)
. SPİRAL (RAHİM İÇİ ARAÇ - RİA)
. TÜP BAĞLAMA (TÜP LİGASYON)
. GENEL JİNEKOLOJİ
. GENİTAL SİĞİL
. HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS (HPV)
. İDRAR KAÇIRMA (ÜROJİNEKOLOJİ)
. KÜRTAJ
. POLİKİSTİK OVER (PCO)
. PREMENSTRÜEL (ADET ÖNCESİ) GERGİNLİK SENDROMU
. RAHİM AĞZI KANSER (HPV) AŞISI
. RAHİM AĞZI KANSERİ
. VAJİNİSMUS
Polikistik Over (PCO) Hastalığını Hangi Doktorlar Nasıl Takip Etmelidir?

Polikistik overli hastalar, hayatının her dönemi doktor takibinde olması gereken hasta grubudur. Polikistik over hastalığı olan bayanlar, hastalığa bağlı olarak yüksek östrojen ve testesteron düzeylerine sahip olduğundan adet düzensizliği, tüylenme, eğer çocuk isteniyorsa çocuk tedavisini kadın doğum uzmanı düzenler. Ayrıca polikistik overli hastalarda düşük progesteron düzeylerine bağlı olarak dolaylı yoldan yüksek östrojen düzeyleri olduğundan, yüksek östrojene bağlı olarak ilerleyen yıllarda rahim kanseri tehlikesi diğer bayanlara göre daha fazladır. Jinekolog bu risklere karşı da hastayı koruyucu önlemleri alır ve gerekli takibi yapar.

Jinekologun uygun verdiği ilaçlar tüylenme için tedavi sağlar. Fakat bu tedavi yeni istenmeyen tüy oluşumunu engeller. Daha önce oluşmuş olan tüyler ise epilasyon yoluyla yok edilir. Tüylenme için hastanın fayda görebilmesi için ilaçlarını 6-8 ay kullanması gerekir.

Polikistik overli hastalar şişman olduklarından ve de şişmanlık da hormonal bozukluğu tetiklediğinden dolayı, şişmanlığın tedavisi için dahiliye muayenesi ve diyetisyen takibi ile kilo verimi ve kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Polikistik overli hastaların mutlaka dahiliye muayenesi ve takibi de gerekir. Çünkü bu hastalarda özellikle ileri yaşlarda kolesterol yüksekliği buna bağlı kalp damar hastalıkları ve hipertansiyon problemi olur. Ayrıca insulin yüksekliği görülür. İnsülin rezistansı olur ve şeker hastalığı ihtimali yükselir. Dahiliye uzmanı, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı yönünde önlem alır ve takip yapar.

Özetle; polikistik over hastaları, kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye, cildiye uzmanı ve diyetisyen takibi altında olmalıdır.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 22.5.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.