POLİKİSTİK OVER (PCO)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
. GENİTAL ESTETİK
. ADET AĞRISI (DİSMENORE)
. ADET DÜZENSİZLİĞİ
. AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ (DİSPARONİ)
. BİOFEEDBACK TEDAVİ
. DIŞ GEBELİK (EKTOPİK GEBELİK)
. DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ
. DOĞUM KONTROL HALKASI (NUVARİNG)
. DOĞUM KONTROL HAPLARI (ORAL KONTRASEPTİFLER)
. TRANSDERMAL (CİLT ÜZERİNE) BANT
. DOĞUM KONTROL İĞNELERİ (ENJEKTABL KONTRASEPTİFLER)
. SPİRAL (RAHİM İÇİ ARAÇ - RİA)
. TÜP BAĞLAMA (TÜP LİGASYON)
. GENEL JİNEKOLOJİ
. GENİTAL SİĞİL
. HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS (HPV)
. İDRAR KAÇIRMA (ÜROJİNEKOLOJİ)
. KÜRTAJ
. POLİKİSTİK OVER (PCO)
. PREMENSTRÜEL (ADET ÖNCESİ) GERGİNLİK SENDROMU
. RAHİM AĞZI KANSER (HPV) AŞISI
. RAHİM AĞZI KANSERİ
. VAJİNİSMUS
Polikistik Overde (PCO) Tedavi Yaklaşımları Nelerdir?

Polikistik overli hastalar kilolu veya kilo almaya meyilli hastalardır. Aşırı kilo hormonal düzeni de bozacağından ve hastalığın şiddetini arttıracağından dolayı, bu hastaların kilo kontrolü diyetisyen desteği ile sağlanmalıdır. BMI (Vücut Kitle İndeksi) 27’nin altında tutulmalıdır. Ayrıca bu hastalar egzersiz de yapmalıdır. Egzersiz hem kilo kontrolü, hem de adet düzeni için gereklidir.

Tüylenme, %70 polikistik overli hastada görülebilen problemdir. Tüylenme ilaç tedavisi ile engellenir. Fakat ilaç tedavisi önceden oluşmuş tüylere etkisizdir. Bu tüyler de cildiye konsültasyonu ve epilasyon desteği ile ortadan kaldırılır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından polikistik overli hastaların adet düzensizliği, tüylenme tedavisi ilaçlarla (doğum kontrol hapları veya progesteron ) sağlanır. Polikistik overli hastaların yarısında DHESO4 yüksektir ayrıca yüksek östrojen düzeyine bağlı olarak %20-30 polikistik overli hastada prolaktin hormonu da yüksek seyreder. İlaç tedavisi ile bu anormallikler normale döndürülür. Çocuk isteyen hastalara çocuk tedavisi yönünde destek sağlanır. Vücutta artmış fazla östrojene bağlı olarak ilerleyen yıllarda rahim kanseri riski olduğundan jinekolog tarafından ilaç desteği ile önlem alınır ve takip yapılır.

Polikistik overli hastalarda insülin ve testesteron fazlalığı olabilir. Buna bağlı olarak erken haftalarda gebelik kayıpları ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı ihtimali artar. Kadın doğum uzmanı gebelikte bu durumların önlemini alır ve takibini yapar.

Polikistik over hastalığı olan kişilere 75gr şeker yükleme testi yapılarak, insülin rezistansı denen durum olup olmadığı saptanır. Çünkü polikistik over hastalığında insülin yüksek seyredebilir. İnsülinin yüksek seyretmesi, kan yağlarını ve kolesterolü yükseltir, buna bağlı kalp damar hastalığı ve hipertansiyon ihtimali artar. Ayrıca insülin yüksekliğine bağlı olarak polikistik overli hastalarda şeker hastalığı ihtimali artmıştır. İşte bu metabolik bozukluklar dahiliye uzmanı tarafından ilaç tedavisi ile önlenir, takibi yapılır.
Jin.Op.Dr Hakan Peker

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 22.5.2011
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.