Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
Gebelik - Doğum - Lohusalık
Jinekoloji (Kadın Hastalıkları)
JİNEKOLOJİDE HİSTERESKOPİ

Histeroskopi işleminde, bir optik sistem vasıtasıyla rahim içerisi görülerek pek çok hastalığın hem tanısı koyulabilmekte (diagnostik histeroskopi) hem de aynı anda tedavisi yapılabilmektedir (operatif histeroskopi). Bu hastalıklar arasında,

  • Düzensiz adet kanamaları
  • İpi içeri kaçmış spiralin çıkarılması
  • Kısırlık (infertilite) tedavisi öncesi araştırma
  • Daha önce çekilen rahim filminde (histerosalpingografi [HSG] ) şüpheli durumlar (polip, myom, yapışıklık, perde…) sayılabilir.

Histeroskopi işleminde öncelikle rahim içerisi özel bir sıvıyla doldurularak görüntü alınmakta ve hastalığa neden olan polip, myom, perde vb durumlar rahatlıkla görülebilmektedir. Aynı zamanda bunlar özel aletlerle çıkarılarak hastada hem tanı hem tedavi eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Eğer şüpheli bir durum varsa görerek biyopsi alınacağından dolayı hastalığın tanısı net olarak koyulabilir.

Histeroskopi işlemi günübirlik bir işlem olduğundan hasta aynı gün taburcu olabilmekte ve günlük aktivitesine hemen dönebilmektedir. Eğer sadece tanı koymak için yapılacaksa “ofis histeroskopi” şeklinde poliklinik şartlarında anestezi gerekmeksizin de yapılabilir.

Jin.Op.Dr. Hakan PEKER

www.drhakanpeker.com

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jin.Op.Dr Hakan Peker
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Eklenme Tarihi: 2.9.2017
 
©2011 Tüm Hakları Yrd. Doç. Dr. Hakan Peker'e aittir
. Ana Sayfa . Özgeçmiş . Basında . Sık Sorulan Sorular . Makaleler . Videolar . Sizden Gelenler . İletişim

SİTENİN AMACI

Değerli Ziyaretçi,

Bu sitenin amacı; hem uzmanlık dalım ile ilgili güncel konularda, hem de kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tüm konularda etik değerlere saygılı bir şekilde, doğru, dürüst, halkın anlayacağı bir dilde bilgi vermektir.

Sitede, kadın hastalıkları ve doğum ayrıca kadın sağlığı ile ilgili kafanıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Mesajlarınızı, önerilerinizi , yorumlarınızı, size veya bebeğinize ait resimlerinizi yayınlanması için Sizden Gelenler bölümüne gönderebilirsiniz.

Sağlıklı günlerde, mutlu yarınlara...
Saygılarımla.

Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER

 

YASAL UYARI: Sitedeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sitemiz, kadın hastalıkları ve doğum, ayrıca kadın sağlığı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Bu sitedeki tüm yazılar, makaleler, resimler, videolar, sorulan soruların cevapları bilimsel kaynaklar ışığında, hekimin tecrübe,deneyim ve bilgisini sunduğu bölümlerdir. Bu yüzden sitede sunulan bilgiler, ehil olmayan ellerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde kullanılmasıyla doğacak her türlü sorumluluk ziyaretçiye ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden her kişi, bu uyarıları kabul etmiş sayılır.

Hekimlik, bilimsel kaynaklar baz alınarak, kişinin yetiştiği ekolün, edindiği tecrübe, deneyim ve görgünün birleşimidir. Bu sitedeki tüm bilgiler de bu durumu yansıtmaktadır. Bu yüzden bazı bilgiler başka doktor tarafından kabul görmeyebilir.

Sitedeki bilgiler baz alınarak, kendi kendine veya uygulama ehliyeti olmayan ya da amatör kişilerce yapılan tanı, tedavi, girişim ve uygulamalardan sitenin hazırlayıcısı sorumlu değildir.

Sitede yer alan tüm bilgiler Yrd. Doç. Dr. Hakan PEKER tarafından hazırlanmış olup, yasal koruma altındadır. Bilgiler kısmen veya tamamen hiçbir şekilde ve hiçbir ortamda izinsiz olarak kesinlikle kullanılamaz. Aksi durumlarda yasal işleme başvurulacaktır.